Podróże z klasą tym razem do Torunia

przez Michał Jaworski

W ramach wycieczki do Torunia uczniowie zwiedzili:  Bramę Klasztorną, Krzywą Wieżę, mury obronne Starego Miasta, katedrę św. Janów z zegarem flisaczym, pręgierz osiołek, fontannę flisak, pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa z Piernikową Aleją Gwiazd, pomnik Filusia, Kamienicę pod Gwiazdą, kościół NMP. Wzięli udział w grze terenowej, gdzie rolę planszy do gry pełniła  toruńska starówka. Zadaniem uczestników  było rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.

Do najważniejszych punktów, które zrealizowali należała wizyta w żywym Muzeum Piernika: pierwsze piętro w magiczny sposób przeniosło uczniów do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego   i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Drugie piętro muzeum przedstawia manufakturę z początku XX wieku. Można tam zobaczyć m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form.

W planetarium poznali tajniki wszechświata oglądając seans „Poza Horyzontem”. W domu Mikołaja Kopernika  mieli możliwość zapoznać się  z wiedzą   z zakresu trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika.