Poznaj polskie ślady w Europie

W dniach 08-13 października młodzież z klas Technikum wzięła udział w wycieczce do Paryża dofinansowanej z programu „Poznaj polskie ślady w Europie” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. #PoznajPolskieŚlady #PodróżeEdukacyjne #MEiN

W Reims podziwialiśmy zjawiskową gotycką katedrę Notre-Dame

Po dotarciu do samego Paryża od razu czekały na nas emocje, czyli rejs po Sekwanie statkiem wycieczkowym, zabytkowe budowle Luwru, muzeum Orsay, Les Invalides, pechowa lecz dalej piękna Notre-Dame, ile de la Cite.

Pierwszy dzień naszej francuskiej wyprawy to była tylko przygrywka do prawdziwego turystycznego wędrowania. Zgodnie z zapowiedziami samodzielnie poznawaliśmy ciekawe zakamarki miasta oraz zabytki, które mogliśmy obserwować z pokładu statku wycieczkowego w poniedziałek.

We wtorek oczarowała nas dosłownie nieziemska panorama Paryża z trzeciego piętra Wieży Eiffla.

Pałac w Wersalu i ogrody otaczające siedzibę „Króla Słońce”, kolejna piękna panorama miasta rozciągająca się ze schodów Bazyliki Sacré-Cœur, plątanina uliczek Montrmarte, Dzielnica Łacińska, wyspy Île de la Cité i Île Saint-Louis, zjawiskowe Pola Marsowe,  świątynia sztuki jaką jest monumentalny Pałac Luwru, Łuk Triumfalny i legenda „małego kaprala”, Plac Bastylii , Plac Zgody i wiele, wiele innych. To wszystko wypełniało kolejne dni pobytu a wszystko to w kolorowej, egzotycznej i niepowtarzalnej atmosferze miasta świateł.

Jednak najważniejszym celem były wędrówki śladami Polski i Polaków po Paryżu a śladów tych jak się okazało jest naprawdę niemało.

Na cmentarzu Pere Lachaise na grobie Fryderyka Chopina złożyliśmy wiązankę biało czerwonych róż, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czyli tzw. „polskim kościele”, spędziliśmy chwilę zadumy przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz przed popiersiem świętego Jana Pawła II. Na Łuku Triumfalnym wspólnie szukaliśmy nazwisk polskich bohaterów wojen napoleońskich oraz nazw polskich miejscowości koło których rozegrały się wielkie batalie epoki. Na fasadzie Luwru wśród postaci napoleońskich marszałków wyróżniała się oczywiście postać „Księcia Pepi” czyli Księcia Józefa Poniatowskiego.

Mijaliśmy kościół Saint-Germain-des-Prés, w którym pochowany był król Polski Jan Kazimierz Waza, niedaleko od tej świątyni odkryliśmy słynną polską księgarnię (na bulwarze Saint-Germain), w czasie spaceru po wyspie świętego Ludwika widzieliśmy Hotel Lambert czyli siedzibę wieloletniego przywódcy polskiej emigracji w Paryżu księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.

Na trasie naszych wędrówek znalazł się oczywiście również Panteon czyli miejsce spoczynku najbardziej zasłużonych Francuzów. Pochowano tu również wielką Polkę Marię Skłodowską-Curie. Polskim akcentem jest Orzeł Biały i Pogoń Litewska na Wieży Zegarowej „Conciergerie”(to pamiątka po naszym pierwszym, zdecydowanie nieudanym władcy elekcyjnym czyli Henryku Walezym).

Ostatnim polskim akcentem była rzeźba św Genowefy przy moście de la Tournelle, dłuta rzeźbiarza polskiego pochodzenia Pawła Landowskiego.

Zapraszamy do kolejnych galerii, które stopniowo będziemy zamieszczać w naszych mediach społecznościowych.

Serdeczne podziękowania składamy firmie Wactur za profesjonalną obsługę wyjazdu.