Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży - historia

2008 rok

Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży im. Józefa Tischnera zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 18.02.2008 r. przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda.

Rozpoczęto zbieranie środków finansowych, potrzebnych do funkcjonowania organizacji. Początkowo źródłem przychodów stało się kilka niewielkich darowizn. Wspólnie z Klubem Humanitarnym zorganizowano zbiórkę w markecie Tesco. Uczniowie zbierali datki pieniężne w zamian za pakowanie zakupów klientów. W końcu września powołano do istnienia portal www.dobryportal.com. Jego premiera odbędzie się w połowie grudnia br. Ma on na celu nie tylko promowanie twórczości młodzieży, ale ma on działać również na zasadach komercyjnych. Mamy nadzieję, że przyciągnie to reklamodawców, którzy swoimi datkami wspomogą działalność stowarzyszenia. Podjęto również rozmowy ze studentami z kilku krajów świata (Hiszpania, Brazylia, Francja, Włochy, Ukraina, Czechy, Słowacja), którzy nieodpłatnie pisaliby teksty do nowopowstałego portalu, aby uczynić go nie tylko młodzieżowym, ale i międzynarodowym. W początku października zorganizowano sprzedaż prac uczniów. Zaplanowano również przeprowadzenie kilku zbiórek przyparafialnych. W Dniu Edukacji Narodowej – 14 października 2008 – po raz pierwszy uroczyście wręczono trzem osobom stypendia im. Józefa Tischnera. Każde z nich otrzyma raz w miesiącu kwotę 50zł.


W październiku rozpoczęliśmy projekt pod nazwą "Kino z głową" mający za zadanie promowanie dobrych filmów. Zaplanowano cykliczne (średnio raz w miesiącu) seanse filmowe, poprzedzone prelekcją. Na seans inauguracyjny, który odbył się 27 października w poznańskim kinie Rialto wybraliśmy film pod tytułem "Świadectwo", oparty na wspomnieniach kardynała Stanisława Dziwisza. W projekcji wzięło udział niespełna 300 osób. W ramach tego projektu zaprezentowano 1 grudnia rosyjski film pod tytułem "Wyspa".

2009

Rok 2009 rozpoczął się dalszą realizacją projektu "Kino z głową". W jego ramach zaprezentowano filmy: "33 sceny z życia" (styczeń) oraz "Popiełuszko - wolność jest w nas" (luty).


Podczas ferii przy współpracy z galerią fotograficzną "Podróże" zorganizowaliśmy kurs fotografii cyfrowej dla młodzieży. Uczestniczyło w nim 15 młodych ludzi. W Wielkim Poście zrealizowano przedstawienie teatralne pod tytułem "W naszym życiu jest Trup Niewinnego". Sztuka ta została napisana przez włoskich salezjanów pracujących z tzw. trudną młodzieżą. W projekt zaangażowano 60 młodych aktorów i chórzystów. Wystawiono je siedmiokrotnie w kilku parafiach Poznania.


12 października odbyła się projekcja filmu pod tytułem "Dzieci Sendlerowej". Zgromadziła ona niemal 200 poznaniaków.


W dniach 5-13 sierpnia 2009 r. Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży im. J Tischnera zorganizowało obóz artystyczny w położonej w Beskidzie Sądeckim miejscowości Wierchomla Wielka. Grupa młodzieży w liczbie 26 osób nocowała w parafialnym
schronisku młodzieżowym, położonym nieopodal malowniczej połemkowskiej cerkwi. Byli to uczniowie poznańskich gimnazjów i szkół średnich. Niemal każdego dnia młodzież wyruszała na górskie wycieczki. Były to najczęściej piesze wypady, których celem stawały się okoliczne szczyty. Uczestnicy odwiedzili miejscowości zdrojowe: Krynicę i Piwniczną w których mieli okazję skosztowania zdrowych wód mineralnych. Wieczory spędzano na integracyjnych spotkaniach, wspólnym śpiewie oraz ognisku. Zorganizowano również wycieczkę zagraniczną na Słowację. Młodzież odwiedziła Zamek w Starej Lubowni, gdzie
wzięła udział w myśliwskim pokazie sokolników. Kolejnym celem na Słowacji stała się Lewocza w której młodzież mogła zobaczyć jedno z największych maryjnych sanktuariów naszych południowych sąsiadów. Następnie wycieczka udała się na rynek, gdzie chętni mogli zobaczyć jedną z największych w Europie kolekcję gotyckich ołtarzy. Wakacyjny wypoczynek połączono z warsztatami artystycznymi. Każdego dnia odbywały się zajęcia z fotografii i rysunku. Łącznie przeprowadzono -- po okiem doświadczonego plastyka - około 30 godzin zajęć, a liczne wycieczki stały się okazją do ćwiczeń plenerowych.

Podczas trwania całych warsztatów uczestnicy brali udział w konkursie z nagrodami na zdjęcie dnia oraz zdjęcie wyjazdu, który odbywał się w czterech kategoriach: pejzaż, portret, nietypowo, oraz makrofotografia.


W Dniu Edukacji Narodowej po raz drugi wręczono Stypendia im. ks. Józefa Tischnera. Tym razem przyznano dwa stypendia - jedno naukowe, drugie socjalne. Przeznaczono na ten cel 1000 zł.


23 listopada w ramach akcji "Kino z głową" zaprezentowano film pod tytułem "Weronika postanawia umrzeć" oparty na powieści popularnego pisarza Paulo Cohelo. Projekcja zgromadziła ponad 250 osób.


W dniach 10-11 grudnia młodzi wolontariusze przeprowadzili kwestę w jednym z poznańskich marketów. Pakowali klientom zakupy, a zgromadzone w ten sposób fundusze zasiliły konto stowarzyszenia.

2010

18 stycznia zaprosiliśmy mieszkańców Poznania na film pod tytułem "Rewers". W ciekawy sposób ukazuje on trudne czasu stalinizmu w Polsce i bez wątpienia jest jednym z najlepszych polskich filmów ostatnich lat.


W ferie szkolne zorganizowaliśmy zimowy obóz w Borowicach k. Karpacza. Wzięło w nim udział 20 osób. W programie znalazły się górskie spacery, jazda na nartach, gra terenowa oraz wycieczka do Pragi. W wyjeździe wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 12 oraz Gimnazjum nr 1 w Poznaniu. Wyjazd został współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.


Zajęcia z jazdy konnej, gra terenowa i wycieczka do muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie to tylko niektóre atrakcje z jakich mogli skorzystać uczestnicy półkolonii dla dzieci, które odbywały się w dniach 28.06-9.07.

W półkoloniach wzięła już udział niemal osiemdziesiątka dzieci z Sołacza i os. Batorego w Poznaniu. W ciągu tygodniowych turnusów na dzieci czekało wiele atrakcji. Upalna pogoda skłaniała oczywiście do wycieczek nad jezioro. Ponadto jednak uczestnicy mieli zajęcia z jazdy konnej. W stajni Stowarzyszenia "Lajkonik" uczyły się również pielęgnacji koni. Dzieci spotkały się również z archeologami pracującymi przy poznańskiej katedrze, odwiedzili również zoo. Miłośnicy zajęć sportowych również nie odeszli z kwitkiem. Na chętnych czekała sala gimnastyczna przy Gimnazjum nr 12, gdzie pod okiem jednego z osiedlowych trenerów świetnie się bawili.


Atrakcją okazały się również dwie gry terenowe. W pierwszej dzieci poszukiwały śladów meteorytu, który upadł w okolicy Moraska. Poznawały przy tym faunę i florę rezerwatu. Na terenie rezerwatu Żurawiniec rozegrano handlową grę pod tytułem: "Poszukiwacze skarbów" w której uczestnicy wcielali się w rolę robotników. Zarabiając pieniądze i sprzedając wyprodukowane przez siebie towary musieli uzbierać sporą ilość pieniędzy. W finale licytowali mapę do tytułowego skarbu, którym okazywała się Biblia -- bez wątpienia duchowy skarb europejskiej kultury.


W muzeum Arkadego Fiedlera dzieci poznawały różne kultury, ucząc się w ten sposób tolerancji i otwartości na inne kultury. Odbyła się również wycieczka do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, wizyta w Forcie VII.

Wspólnie z Caritas Archidiecezji Poznańskiej pilotowaliśmy program „Skrzydła na dziś, skrzydła na przyszłość” dla trzech naszych wychowanków.

Pisał o nas również Tygodnik Powszechny

2011

Rok ten rozpoczął się organizacją półkolonii zimowych w parafii św. Jana Vianney’a na Sołaczu. W marcu podczas rekolekcji wielkopostnych stowarzyszenie współfinansowało koncert zespołu „Porozumienie”, które zaprezentowało autorski program związany z profilaktyką antynarkotykową i antyalkoholową zatytułowany „Stop The Pop”.


W czerwcu na życzenie członków stowarzyszenie zostało rozwiązane. Aktualnie trwa porządkowanie spraw księgowych i składanie odpowiednich dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Free business joomla templates