2013

W styczniu ponownie przyjęliśmy naszych międzynarodowych gości. Tym razem przyjechało do nas ponad dwudziestu uczestników międzynarodowej wymiany z takich krajów jak Chiny, Australia, Brazylia, Serbia.  Zakwaterowanie znaleźli jak zawsze w gościnnych domach naszych zaprzyjaźnionych rodzin oraz mieszkaniach studenckich.

18 lutego niemal 100 osób wzięło udział w projekcji filmu "Tajemnica Westerplatte". Film tradycyjnie poprzedziła prelekcja. 20 marca kinomanów zaprosiliśmy na film: "Syberiada Polska"

Od 9 maja do 9 czerwca we współpracy z AISEC Polska gościliśmy dwunastu obcokrajowców. Byli to młodzi ludzie z najdalszych zakątków świata, m.in. z tak egzotycznego dla nas Azerbejdżanu.

14 maja wraz z parafią św. Jana Vianney'a zaprosiliśmy poznaniaków na spotkanie z papieskim fotografem Arturo Marim. Spotkanie odbyło się w Colegium Rungego i cieszyło się olbrzymia popularnością. Papieski fotograf opowiadał o nieznanych dotąd epizodach z życia Jana Pawła II, a po spotkaniu jeszcze długo rozdawał autografy.

Od 21 kwietnia do 19 maja zbieraliśmy nieużywane już okulary we współpracy z poznańską fundacją Redemtoris Missio. Zostały one przekazane polskim misjonarzom, którzy zwrócili się z prośbą o taką nietypową pomoc. Nasze stowarzyszenie zebrało ponad pół tysiąca par. 

27 maja zaprosiliśmy poznaniaków na ostatni w tym sezonie pokaz z cyklu "kino z głową". Tym razem ponad stu uczestników obejrzało oparty na prawdziwych wydarzeniach, poruszający film Cristiada.

Od 26 czerwca do 12 sierpnia w ramach wakacji gościliśmy, wspólnie z AISEC, kolejną grupę 10 studentów z różnych krajów świata. Wzieli oni udział w różnych imprezach wakacyjnych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez poznańskie instytucje wychowawczo-kulturalne. 

PÓŁKOLONIE LETNIE

W pierwsze trzy tygodnie lipca ruszyły trzy turnusy półkolonii dla dzieci na którE złożyły się warsztaty ceramiki, nauka języka migowego w pigułce, warsztaty kulinarne - wspólne robienie pizzy w prawdziwej pizzerii. Nie zabrakło również wycieczki surrvivalowej do Puszczykowa, gry w bilarda, sportowego szaleństwa w ogródku jordanowskim oraz dnia animacji na który składał się konkurs tańca, projekcja filmu, malowanie twarzy czy kręcenie balonów. Odbywały się również warsztaty poduszkowe podczas których każdy mógł wykonać swoją własną autorską poduszeczkę, wyjście do teatru na spektakl o wymownym tytule "BLEE" i zabawy w ogródku jordanowskim. Dzieci zwiedzały fort, piekli kiełbaski na ognisku, przeżywały dzień bajkowy i dobrze bawiły się na kręgielni. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach, wycieczka do Jupi Parku czy nauka podstaw języka arabskiego. Nie zabrakło lekcji w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, dotyczącej życia w jaskini i wspólnego wypadu na lody. Zdjęcia oczywiście w Galerii. Przez wszystkie trzy turnusy towarzyszyli nam studenci z różnych krajów świata, m.in. z Egiptu, Indonezji i Maroka. 

WYJAZD WAKACYJNY DLA MŁODZIEŻY - PIENINY 2013 

Na bazę noclegową wybrano położoną niemal na 1000 m n.p.m. osadę Studzionki. Już pierwszego dnia gdy tylko zapadł zmrok,  przyszedł czas na nieco "ulepszoną" zabawę w chowanego. W ten sposób uczestnicy nieco poznali swoje imiona. Nasze niezawodne dziewczyny na pierwszy wieczorny seans filmowy pod gołym niebem wybrały film "Oświadczyny po irlandzku".  

Pierwsza górska wyprawa zawiodła nas na Morgi, aby potem przez Kudowski Wierch (1026 m.n.p.m.), Polanę Wyrobiską, Runek Hubieński i Kotelnicę powrócić do Studzionek. Dzień zakończyła projekcja filmowa - tym razem był to Iron Man 3 - nietrudno się domyśleć, że wybrany przez chłopaków.   

Nie mogło oczywiście zabraknąć spływu przełomem Dunajca. Trasa liczyła 12 kilometrów, rozpoczynała się w miejscowości Sromowce Kąty, a zakończyła w Szczawnicy. Podczas spływu, tradycyjnie flisacy raczyli nas opowieściami o Pienińskim Parku Narodowym, miejscowymi legendami i specyficznym, góralskim poczuciem humoru. Po dotarciu do Szczawnicy, mieliśmy okazję do orzeźwienia w strumyku Grajcarku. Wieczór - jak zwykle upłynął pod znakiem kina pod gwiazdami - tym razem wybrano film "Step Up 4".

Aby skorzystać z dobrodziejstw ciepłych wód, nie zabrakło także pobytu na kąpielisku termalnym w Białce Tatrzańskiej. Pojechaliśmy następnie do kościółka w Dębnie, który jest perełką architektury drewnianej, wpisaną na Światową Listę UNESCO. To w tym kościele kręcono sceny ślubu Janosika z Maryną. Po południu wróciliśmy na Studzionki, aby wziąć udział w Redyku Karpackim. Bacowie - szlakiem Wołoszów (przodków górali) pędzili stado niemal czterech tysięcy owiec szlakiem swoich przodków - przez Karpaty - z Rumunii, przez Ukrainę, Polskę aż do Czech. Przy tej okazji chętni wzięli udział w góralskiej fatrze, która stała się okazją do spotkania z ludową kulturą Podhala. Była też możliwość spróbowania regionalnych specjałów. Dzień zakończył pokaz filmu "Rock it". 

Cały kolejny dzień upłynął nam na wyjeździe do Słowackiego Raju. Wyruszyliśmy z miejscowości Čingov, dalej przez Tomašovský výhľad (667 m.n.p.m.), Biely potok-rázcestieČertova sihoť dotarliśmy do Kláštoriska. Znajdują się tutaj ruiny klasztoru kartuzów z XIII w. Stał się on schronieniem dla miejscowej ludności podczas najazdów tatarskich. Po powrocie - mimo zmęczenia - mieliśmy jeszcze dość siły, aby obejrzeć film "Szybcy i wściekli 6".

Aby nieco odpocząć po trudach górskich wędrówek, złożyliśmy wizytę na zamku w Niedzicy. Szczególne zainteresowanie niektórych wzbudziła związana z jednym z właścicieli zamku historia o inkaskim skarbie. Potem przeszliśmy na zaporę wodną, gdzie podziwiać można trójwymiarowe malowidło pod tytułem "Moc żywiołów". Popłynęliśmy w niemal godzinny rejs statkiem Harnaś po Zalewie Czorsztyńskim., podziwiając ruiny zamku w Czorsztynie. Po zacumowaniu do brzegu nie zabrakło czasu na kąpiel w zalewie i odrobinę plażowania. Kolejny dzień zakończył dwa filmy – jeden poświęcony osobie naszego patrona, a drugi - "Trzy metry nad niebem".

 W planach znalazło się też wejście na Turbacz, jednak pod wpływem większości, zrezygnowaliśmy z trudnej wyprawy i wybraliśmy dużo krótszy spacer po malowniczym Wąwozie Chomole. Następnie udaliśmy się do Szczawnicy, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie - jedni spacerowali, inni robili ostatnie zakupy lub grali w siatkówkę. Wróciliśmy na Studzionki krótko przed burzą. Czekała nas jeszcze noc i maraton filmowy. W drodze powrotnej nie zabrakło chwili modlitwy na grobie patrona naszego stowarzyszenia – ks. Józefa Tischnera, który pochowany został w Łopusznej. Fotorelacja oczywiście w galerii.

21 października zaprosiliśmy poznaniaków na film "Chce się żyć".  rewelacyjną rolą Dawida Ogrodnika. To film o wartości życia z którego można czerpać garściami nawet wbrew wszystkiemu i wszystkim. 

Wyjazd do Warszawy

Z okazji narodowego święta niepodległości zorganizowaliśmy wjazd do Warszawy. 

Wczesnym rankiem 9 listopada 12-osobowa grupa uczestników wyjazdu do Warszawy wyruszyła sprzed Muzeum Narodowego w Poznaniu. Po dojeździe i zakwaterowaniu wyruszyliśmy, aby zwiedzać stolicę. Rozpoczęliśmy od wizyty na cmentarzu powązkowskim. Po dojechaniu do centrum miasta odwiedziliśmy katedrę polową Wojska Polskiego oraz pomnik powstania warszawskiego. Spacerkiem przeszliśmy na starówkę do katedry św. Jana Chrzciciela. Kolejnym punktem było zwiedzanie wnętrz zamku królewskiego. Dalej przeszliśmy przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. Po południu dotarliśmy do Muzeum Chopina. Ostatnim punktem tego dnia było przedstawienie "Deszczowa Piosenka" w Teatrze Roma.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Dalej udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w przystępny sposób przedstawiono różne dziedziny nauki. Nie zabrakło też chwili na zakupy w Złotych Tarasach. Dzień zakończył pokaz filmu "T był dobry dzień".

Ostatniego dnia udaliśmy się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie wzięliśmy udział w uroczystej zmianie wart z okazji święta niepodległości. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie oprócz zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem wzięliśmy udział w pokazie filmu "Miasto ruin". Zdjęcia można oglądać w naszej galerii.

Od 6 do 8 grudnia na prosbę Fundacji Pomocy Ludziom "Jest nadzieja", zorganizowalismy dla dzieci mikołajkową wycieczkę. celem okazała się znów Warszawa, a w niej Centrum Nauki Kopernik, zwiedzanie Starego Miasta, Zamku Królewskiego i pałacu prezydenckiego. Nie zabrakło też wizyty w Puszczy Kampinoskiej oraz odwiedzin w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Tam dzieci mogły nie tylko wysłuchać śmieszno-strasznych opowieści, ale również ułożyć najwyższą wieżę z klocków i kolorowo polukrować świąteczne pierniki. Ostatniego dnia w Teatrze Baj dzieci mogły obejrzeć przedstawienie "Królowa śniegu".

 

Free business joomla templates