Strona głównaDziałalność

2017

Już niebawem zaproszenie na wakacje...

 

2016

Z pewnym poślizgiem - 14 marca zaprosiliśmy poznaniaków na film "Historia Roja". Film ten był poświęcony tematyce tzw. Żołnierzy Wyklętych. Zebrało się niemal 100 osób.

Półkolonie letnie

/relacja niebawem/

Światowy Dzień Młodzieży - Kraków 2016

Grupa młodych wzięła udział w wyjeździe na Światowy Dzień Młodzieży do Krakowa w dniach 24-31 lipca 2016. Swoje pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Jasnej Góry. Po noclegu w okolicy Oświęcimia, udaliśmy się do obozu Auschwitz i Auschwitz-Birkenau. Kolejnym przystankiem były Wadowice, gdzie modliliśmy się przy chrzcielnicy przy której został ochrzczony Karol Wojtyła. Byliśmy również w muzeum - domu Jana Pawła II, Wieczorem dotarliśmy do Woli Kalinowskiej położonej w Ojcowskim Parku Narodowym, która stała się naszym miejscem noclegu.. 26 lipca pojechaliśmy do Krakowa, gdzie w parafii św.Jadwigi Królowej odebraliśmy nasze pakiety pielgrzyma. Następnie poszliśmy na krakowskie Błonia, aby uczestniczyć we Mszy rozpoczynającej Dni Młodzieży sprawowanej przez kardynała Stanisława Dziwisza-Metropolitę Krakowskiego. Następnego dnia wybraliśmy się poznawać najbliższe okolice. Dotarliśmy do Ojcowa, przeszliśmy do Jaskini Łokietka, pospacerowaliśmy doliną Prądnika, zwiedzaliśmy zamek w Pieskowej Skale i Maczugę Herkulesa. W czwartek 27 lipca ponownie pojechaliśmy do Krakowa, aby przywitać Papieża Franciszka. Wcześniej pojechaliśmy do sanktuarium Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wróciliśmy w środku nocy, aby następnego dnia wrócić do Krakowa. Wieczorem poszliśmy pod okno papieskie w nadziei, że spotkamy tam Papieża. Nie pomyliliśmy się - około godziny 21 Franciszek rzeczywiście pojawił się w oknie. Była to jedyna okazja zobaczenia z bliska Papieża, co było ważnym przeżyciem dla młodych pielgrzymów. W sobotę spakowaliśmy nasze rzeczy i pojechaliśmy po raz ostatni do Krakowa, aby odbyć kilkukilometrową pieszą wędrówkę na Campus Misericordiae - pola miłosierdzia położone w podkrakowskich Brzegach. Wieczorem czuwaliśmy pod przewodnictwem Papieża. Noc spędziliśmy pod gołym niebem, a następnego dnia Franciszek odprawił Mszę św. dla około dwóch i pół miliona młodych. Jeszcze tylko pieszy powrót do busa, kilka godzin jazdy i zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy do naszych domów. Nieco zdjęć można zobaczyć w naszej Galerii.   

 20 października zaprosiliśmy Poznaniaków na film "Wołyń". W pokazie filmu wzięło udział około 150 osób.

 

2015

Kolejny rok pracy Stowarzyszenia rozpoczęto projekcją filmu: "Hiszpanka", która zainspirowana została zwycięskim powstaniem wielkopolskim. Powstania co prawda tam niewiele, ale film pobudził ponad 130 widzów do dyskusji - bywało, że krytycznej. Projekcja miała miejsce 9 lutego.

16 marca zaprezentowaliśmy film "Bóg nie umarł". Jego bohater - student filozofii stara się udowodnić istnienie Boga.

8 czerwca zaprosiliśmy Poznaniaków na film "Apartament", który składa się z niepublikowanych materiałów z Janem Pawłem II. 

PÓŁKOLONIE LETNIE


Tradycyjnie w dwa pierwsze tygodni wakacji zaprosiliśmy dzieci  w wieku od 6 do 12 lat na półkolonie.

Pierwszy turnus rozpoczął się integracyjną wyprawą do ogrodu botanicznego. Na wycieczkę wybraliśmy się do Swarzędza, gdzie w Muzeum Pszczelarstwa dzieci uczestniczyli w warsztatach z wyrobu świec. Środa upłynęła pod znakiem wypieku świętomarcińskich rogali. Była to również okazja do spotkania z poznańską gwarą. Przy okazji nieco poleniuchowaliśmy na miejskiej plaży nad Wartą. Kolejny dzień pozwolił nam zapoznać się z zabawami naszych rówieśników z Japonii dzięki wizycie w Muzeum Archeologicznym. Nie zabrakło również wizyty w zoo.

Drugi turnus obfitował w inne ciekawe wydarzenia. nie zabrakło zatem wizyty w Bramie Poznania i spotkania z 1000-letnią historią Ostrowa Tumskiego. Tym razem na podmiejską wycieczkę wybraliśmy się do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach "Od rośliny do tkaniny". Uczestnicy wspięli się na wierzę widokową z której rozciągała się piękna panorama miasta. Kolejny - tym razem deszczowy dzień - upłynął nam na zwiedzaniu miejskiego stadionu oraz wizycie w palmiarni. Półkolonie zakończyły się wizytą w poznańskim seminarium duchownym oraz warsztatami na których każdy mógł wykonać piłkę do zośki. Po drodze odwiedziliśmy nietypowy sklep z paramentami i szatami liturgicznymi. Podczas obu turnusów mogliśmy liczyć na życzliwość Księży Salezjanów, którzy pozwolili nam korzystać z bazy sportowo-rekreacyjnej oraz cieszącego się dużą popularnością basenu. Za usługi transportowe serdecznie dziękujemy firmie Leotravel. Zdjęcia można zobaczyć w naszej galerii.    

WYJAZDY W BIESZCZADY

W dniach 1-8 sierpnia 2015 roku 20 osób brało udział w tradycyjnym wyjeździe wakacyjnym. Tym razem udaliśmy się w Bieszczady. Oprócz górskich wycieczek i wędrówek Połoniną, plażowaliśmy również nad Zalewem Solińskim. Odwiedziliśmy również sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku. Odwiedziliśmy również Łopienkę - nieistniejącą wieś w której z wielkim wysiłkiem odbudowywana jest cerkiew. Wieś przestała istniec na skutek wysiedleń miejscowej ludności po II wojnie światowej. Podróżowaliśmy bieszczadzką kolejką, a także odwiedziliśmy miejsce internowania Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego. W górzance mogliśmy podziwiać jedyny w tej części Europy drewniany ikonostas. Była to również okazja do zapoznania się z liturgią i historią Kościoła grekokatolickiego. O regionie sporo mogliśmy się dowiedzieć podczas spotkania z bieszczadzkim zakapiorem, którego życiorys był tak ciekawy jak dzieje tych ziem. Duże wrażenie zrobił na nas zamek w Krasiczynie - przez chwile mogliśmy poczuć się jak na włoskim dworze. Zapoznaliśmy się  historią tego miejsca, a naszym przewodnikiem okazał się potomek ostatnich służących w pałacu, który z opowiadań doskonale znał burzliwe dzieje ostatnich właścicieli. Ostatnie dwa dni spędziliśmy w Wieliczce i Krakowie. Niewątpliwą atrakcją był nocleg w kopalni. Następnego dnia udaliśmy się na Wawel i Krakowski Rynek. W drodze powrotnej odwiedziliśmy sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Zdjęcia można oglądać w naszej galerii.

 

2014

Rok 2014 rozpoczęliśmy dalsza owocna współpracą z AIESEC Polska, pomagając przy gościnie kilkunastu studentów z różnych krajów świata. Jednocześnie zamknęliśmy listę chętnych na wyjazd do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II. 

24 lutego o g. 18 w ramach "Kina z głową" zaprezentowaliśmy film "Jack Strong" opowiadający historię płk. Ryszarda Kuklińskiego. Na projekcję w kinie Rialto przyszło niemal 200 poznaniaków. 

Kameralny okazał sie kolejny seans - "Kamienie na szaniec".

PIELGRZYMKA NA KANONIZACJĘ JANA PAWŁA II

25 kwietnia, niemal punktualnie, o 14.30 wyjechaliśmy z Poznania. Po długiej - trwającej niemal 27 godzin - podróży dotarliśmy do malowniczo położonego Montefiascone, do hotelu Urbano V. Po krótkim odświeżeniu się, udaliśmy się do Rzymu, aby całą noc oczekiwać na uroczystości kanonizacyjne. Noc spędzona na ulicy była nie lada wyzwaniem, jednak prawie wszyscy pielgrzymi wytrzymali i "wystali" swoje miejsce na Placu Świętego Piotra. Uroczystość rozpoczęła się o g. 9 Koronką do Miłosierdzia Bożego. Kilka minut przed 10 na placu pojawił się Benedykt XVI, a chwilę później zgromadzeni mogli zobaczyć Papieża Franciszka. Msza św. zakończyła się po godzinie 12, ale część z pielgrzymów postanowiła pozostać dłużej na placu, aby zobaczyć z bliska papieża objeżdżającego papamobilem sektory. Następnego dnia zwiedzaliśmy Rzym, podziwiając bazylikę św. Jana na Lateranie, Koloseum, Forum Romanum, Schody Hiszpańskie, Fontannę di Trevi, Plac Hiszpański i Zamek Anioła. Był tez czas na zakup pamiątek czy kawałek pizzy. Następnego dnia udaliśmy się do Orvieto. Katedra w tym mieście była świadkiem cudu eucharystycznego. Po zakupach, ruszyliśmy dalej w drogę, aby dotrzeć do Rimini. Zatrzymaliśmy się w hotelu Grifone Bellariva, skąd było tylko kilka metrów na plaże. Co odważniejsi wykąpali się w morzu, a wieczorem chętni uczestniczyli w wieczorze wspomnień o Janie Pawle II. Kolejnego dnia dotarliśmy do Wenecji, gdzie każdy na własną rękę mógł podziwiać zabytki tego miasta i spacerować urokliwymi, wąskimi uliczkami. Kolejnym przystankiem była Pad

wa i sanktuarium św. Antoniego Padewskiego. Na nocleg dotarliśmy do hotelu San Vito w pobliżu Werony. Ostatni dzień poświęciliśmy na powrót do Polski. Wymownym przystankiem był jedynie obóz koncentracyjny w Dachau. Zdjęcia można znaleźć w naszej galerii.

PÓŁKOLONIE DLA DZIECI

I turnus (30.06-4.07) rozpoczął się integracją sportowo-wypoczynkową. Dzięki uprzejmości Salezjanów, mogliśmy korzystać z boisk do piłki nożnej i siatkówki plażowej. Wiele radości sprawiło wyjście na Termy Maltańskie, gdzie uczestnicy przez trzy godziny mogli oddawać się wodnemu szaleństwu. Kolejny dzień upłynął nam na wycieczce do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Na ekspozycji muzealnej dzieci zapoznały się z walorami przyrodniczymi okolic. Mogły również podziwiać bogactwo natury na ścieżce dydaktycznej przeplatanej punktami widokowymi na największe jezioro parku - Jezioro Góreckie. Czwartek upłynął nam na wizycie w Muzeum Minerałów (największy znaleziony meteoryt) oraz lapidarium,a także podziwianiu kraterów w rezerwacie Meteoryt Morasko. Ostatniego dnia wybraliśmy się do Muzeum Archidiecezjalnego na zajęcia pod tytułem "Jak zostać królem?" oraz słuchaliśmy "Smoczych opowieści" w rezerwacie archeologicznym Genius loci. Zdjęcia z pierwszego turnusu można oglądać w galerii.

II turnus (7-11.07) rozpoczął "dzień japoński" na który złożyły się ćwiczenia z japońskiej kaligrafii oraz warsztaty sushi. Dzieci zwiedzały wraz z przewodnikiem zamek cesarski oraz na zajęciach w Bramie Poznania rozmawiały o podróżach przez wieki. Udały się też do Kórnika, gdzie zwiedzały zamek i powozownie. Nie zabrakło również czasu na wspólne kąpiele w jeziorze. Uczestnicy brali udział w słodkich warsztatach na których każdy mógł samodzielnie wykonać sobie lizaka. Odwiedziły również Pałac Działyńskich w którym m.in dowiedziały się jak funkcjonuje duża biblioteka. Odwiedzili również muzeum motoryzacji oraz brali udział w animacjach dziecięcych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nie zabrakło również wycieczki do zoo i wizyty w motylarni. Zdjęcia w naszej galerii.

III turnus (14-18.06) był bardzo kameralny, jednak równie bogaty w atrakcje. Uczestnicy wspólnie gotowali, chodzili nad jezioro, ponownie odwiedzili Termy Maltańskie i powrócili do Zamku Cesarskiego.  

WYJAZD WAKACYJNY DLA MŁODZIEŻY - GÓRY SOWIE

Po krótkim rekonesansie okolicy w dniu przyjazdu, wieczorem obejrzeliśmy film poświęcony tajemnicom Dolnego Śląska, który w niektórych z nas obudził poszukiwaczy skarbów.  W sobotni dzień wybraliśmy się na długą  górską wycieczkę. Z Łomnicy udaliśmy się na Turzynę (895 m. n.p.m.) aby prze Jeleniec (902) dotrzeć na Rogowiec (879), gdzie znajdują się romantyczne, najwyżej w Polsce położone ruiny zamku. Szlak zakończył się w miejscowości Grzmiąca. Mimo zmęczenia, część z nas po kolacji udała się na nocny spacer.

Niedziela to oczywiście wizyta w Głuszycy i uczestnictwo w Eucharystii w kościele p.w. Chrystusa Króla. Po obiedzie wybraliśmy się do Explora Parku w Wałbrzychu, gdzie przeżyliśmy kilka naukowych przygód. Wybraliśmy się również na wałbrzyski rynek. Wieczór upłynął nam na grillowaniu i wieczornym kinie pod gwiazdami.

Kolejny dzień upłynął nam na zwiedzaniu bliższych i dalszych okolic. Wybraliśmy się najpierw do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Tam mieliśmy okazję  wędrować po kalwaryjskich dróżkach - tych samych, które przemierzał kiedyś Karol Wojtyła. Następnie udaliśmy się do Czermnej, gdzie podziwialiśmy kaplicę czaszek. Złożono tam ponad dwadzieścia tysięcy ofiar wojny i zarazy z XVIII wieku. Tajniki papiernictwa zgłębialiśmy w Dusznikach, gdzie młodzi samodzielnie czerpali papier i poznawali historię i technikę produkcji tego ponadczasowego wynalazku. Ostatnim punktem dnia była twierdza Kłodzko, gdzie odbyliśmy spacer labiryntem stworzonym z chodników minerskich oraz poznaliśmy historię tej pięknej, nigdy nie zdobytej twierdzy.

Wtorek upłynął nam na wycieczce w bliższe góry. Udaliśmy się najpierw na zwiedzanie kompleksu Riese w Osówce, który kryje jedną z największych tajemnic II wojny światowej. Następnie wyruszając z Rzeczki poszliśmy do schroniska Orzeł (875m), minęliśmy Małą Sowę i zdobyliśmy najwyższy okoliczny szczyt - Wielką Sowę (1075 m) z której roztaczał się przepiękny widok.

W środę przyszedł czas na wycieczkę do Czech. Naszym celem stało się skalne miasto Adsprach. Podczas ponad trzygodzinnej wędrówki uczestnicy mogli podziwiać unikatowe formacje skalne. Popołudnie spędziliśmy w miasteczku Broumov.  

Kolejny dzień minął nam na wyprawie do Zamku Książ, gdzie uczestnicy poznali historię zamku od czasów Piastów aż do II wojny światowej. Po południu pojechaliśmy nad zalew w Zagórzu Śląskim, gdzie chcieliśmy skorzystać z uroków kąpieli. Niestety - poprzedniej nocy w okolicy były podtopienia i ich efekt uniemożliwił kąpiel. Pozostało nam powygrzewać się na brzegu, a niektórzy zafundowali sobie przejażdżkę rowerem wodnym. 

Piątek upłynął nam na drodze powrotnej. Po drodze wstąpiliśmy na chwilę do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. 

Zdjęcia oczywiście dostępne w naszej galerii.

Po wakacjach ponownie ruszył projekt: "Kino z głową". 13 października zaprezentowano film: "Bogowie" poświęcony postaci wybitnego kardiochirurga, prof. Zbigniewa Religi z rewelacyjną rolą Michała Kota.

Z okazji 100-lecia urodzin bł. Karoliny Kózkówny 24 listopada zaprosiliśmy poznaniaków na pokaz filmu: "Karolina" opowiadający o losach tej mało znanej postaci. Na projekcję przybyło sporo młodych, również z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego patronką jest wspomniana postać. Karolina zginęła podczas próby gwałtu w pierwszych miesiącach I wojny światowej. Projekcja ta w symboliczny sposób wpisała się również w obchody rocznicy zakończenia Wielkiej Wojny.

 

2012

Pierwsze półrocze 2012 roku upłynęło pod znakiem kina. 25 stycznia zaprosiliśmy mieszkańców Poznania na film "W ciemności" opowiadający prawdziwą historię lwowskiego kanalarza ukrywającego Żydów. Miłośnicy historii najnowszej mogli obejrzeć 7 marca "Żelazną damę". 18 kwietnia zaprosiliśmy naszych widzów na familijny film "Spadkobiercy", a miesiąc później na wyśmienitą komedię Woody Allena - "O północy w Paryżu". Ostatnim filmem tego płrocza stał się zaprezentowany 16 czerwca francuski film "Nietykalni".

Za każdym razem po seansach przeprowadzano zbiórkę, gromadząc fundusze na wakacje, zwłaszcza na organizację półkolonii dla dzieci.

Półkolonie

Od 2 do 20 lipca - w trzech turnusach - trwały pólkolonie zorganizowane we współpracy z parafią św. Jana Vianney'a. Ostatni turnus został zorganizowany na prośbę rodziców, zadowolonych z przebiegu poprzednich. Program półkolonii był niezwykle bogaty, co w połączeniu z niewygorowaną ceną uczyniło to przedsięwzięcie dobrym pomysłem na wakacje w mieście. 

Na zestaw atrakcji złożyly się wycieczki (m.in. do Puszczykowa i ), wyprawa do parku linowego, uczestnictwo w zajęciach dotyczacych bezpieczeństwa w Skoda Auto Polska, piknik naukowy w w wydziale fizyki na Morasku. Był czas na wspólne pieczenie ciasteczek, seans animacji i malowania twarzy, zaglądnięcie do Radia Emaus "od kuchni", dobry film i wrotkowe szaleństwo.

Podczas ostatnich dwóch turnusów dzieciom towarzyszyli nasi zagraniczni goście z Tunezji i Chin. Przy tej okazji dzieci mogly poznać kulturę tych krajów, a także próbować podszlifować swój angielski w praktyce.

W całym przedsięwzięciu wzięło udział okolo 50 dzieci.

Zdjęcia z pólkolonii można oglądać w naszej galerii. (sukcesywnie uzupelnianej)

Wyjazd na Slowację
W dniach od 5 do 13 sierpnia 16-osobowa grupa młodzieży uczestniczyła w wyjeździe do słowackiej miejscowości Lietava połozonej u stóp Małej Fatry. Wśród licznych atrakcji znalazły się górskie wędrowki, wycieczka do najwięskzego parku wodnego w Europie - Tatralandii oraz zwiedzanie najpiękniejszego słowackiego zamku w Bojnicach. Miłośnicy zwiedzania europejskich miast mogli zobaczyć dwie stolice -  Wiedeń i Bratysławę. Na amatorów ludowej sztuki czekała najwięskza w Europie ruchoma drewniana szopka. W drodze powrotnej złożyliśmy wizytę w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Uczestnicy każdego dnia mieli okazję uczestniczyć we Mszy św. odprawianej przez ks. Dariusza Mazura, a także po ćwiczyć swój angielski rozmawiając z naszym gościem z Kirgistanu - Gulziną, która któregoś wieczoru barwnie opowiedziała nam o kulturze tego egzotycznego dla nas kraju. Zaprosiła nas także do odwiedzin. Cóż... może kiedyś...

Nieco zdjęć zamieściliśmy w galerii. (sukcesywnie uzupelnianej)

Do Pensionatu pod Hradom w Letavie podróżowaliśmy busem wynajętym po korzystnej cenie w firmie Kombus

W październiku wspólnie z AISEC Polska gościliśmy siedmiu studentów, którzy przyjechali do nas z różnych krajów świata. Prowadzili zajęcia na poznańskich wyższych uczelniach.

29 października zaprosiliśmy mieszkańców Poznania na film: "Bitwa pod Wiedniem". Projekcja zgromadziła ponad 100 osób. Zrealizowany w kooprodukcji polsko-włoskiej film wywołał liczne dyskusje.

Również w październiku gościliśmy drugą międzynarodową grupę studentów. Przyjechało do nas 9 osób. Prowadzili oni lektoraty z języków swoich ojczystych krajów na poznańskich wyższych uczelniach. Ponownie owocnie współpracowaliśmy z AISEC Polska. 

 

2013

W styczniu ponownie przyjęliśmy naszych międzynarodowych gości. Tym razem przyjechało do nas ponad dwudziestu uczestników międzynarodowej wymiany z takich krajów jak Chiny, Australia, Brazylia, Serbia.  Zakwaterowanie znaleźli jak zawsze w gościnnych domach naszych zaprzyjaźnionych rodzin oraz mieszkaniach studenckich.

18 lutego niemal 100 osób wzięło udział w projekcji filmu "Tajemnica Westerplatte". Film tradycyjnie poprzedziła prelekcja. 20 marca kinomanów zaprosiliśmy na film: "Syberiada Polska"

Od 9 maja do 9 czerwca we współpracy z AISEC Polska gościliśmy dwunastu obcokrajowców. Byli to młodzi ludzie z najdalszych zakątków świata, m.in. z tak egzotycznego dla nas Azerbejdżanu.

14 maja wraz z parafią św. Jana Vianney'a zaprosiliśmy poznaniaków na spotkanie z papieskim fotografem Arturo Marim. Spotkanie odbyło się w Colegium Rungego i cieszyło się olbrzymia popularnością. Papieski fotograf opowiadał o nieznanych dotąd epizodach z życia Jana Pawła II, a po spotkaniu jeszcze długo rozdawał autografy.

Od 21 kwietnia do 19 maja zbieraliśmy nieużywane już okulary we współpracy z poznańską fundacją Redemtoris Missio. Zostały one przekazane polskim misjonarzom, którzy zwrócili się z prośbą o taką nietypową pomoc. Nasze stowarzyszenie zebrało ponad pół tysiąca par. 

27 maja zaprosiliśmy poznaniaków na ostatni w tym sezonie pokaz z cyklu "kino z głową". Tym razem ponad stu uczestników obejrzało oparty na prawdziwych wydarzeniach, poruszający film Cristiada.

Od 26 czerwca do 12 sierpnia w ramach wakacji gościliśmy, wspólnie z AISEC, kolejną grupę 10 studentów z różnych krajów świata. Wzieli oni udział w różnych imprezach wakacyjnych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez poznańskie instytucje wychowawczo-kulturalne. 

PÓŁKOLONIE LETNIE

W pierwsze trzy tygodnie lipca ruszyły trzy turnusy półkolonii dla dzieci na którE złożyły się warsztaty ceramiki, nauka języka migowego w pigułce, warsztaty kulinarne - wspólne robienie pizzy w prawdziwej pizzerii. Nie zabrakło również wycieczki surrvivalowej do Puszczykowa, gry w bilarda, sportowego szaleństwa w ogródku jordanowskim oraz dnia animacji na który składał się konkurs tańca, projekcja filmu, malowanie twarzy czy kręcenie balonów. Odbywały się również warsztaty poduszkowe podczas których każdy mógł wykonać swoją własną autorską poduszeczkę, wyjście do teatru na spektakl o wymownym tytule "BLEE" i zabawy w ogródku jordanowskim. Dzieci zwiedzały fort, piekli kiełbaski na ognisku, przeżywały dzień bajkowy i dobrze bawiły się na kręgielni. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach, wycieczka do Jupi Parku czy nauka podstaw języka arabskiego. Nie zabrakło lekcji w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, dotyczącej życia w jaskini i wspólnego wypadu na lody. Zdjęcia oczywiście w Galerii. Przez wszystkie trzy turnusy towarzyszyli nam studenci z różnych krajów świata, m.in. z Egiptu, Indonezji i Maroka. 

WYJAZD WAKACYJNY DLA MŁODZIEŻY - PIENINY 2013 

Na bazę noclegową wybrano położoną niemal na 1000 m n.p.m. osadę Studzionki. Już pierwszego dnia gdy tylko zapadł zmrok,  przyszedł czas na nieco "ulepszoną" zabawę w chowanego. W ten sposób uczestnicy nieco poznali swoje imiona. Nasze niezawodne dziewczyny na pierwszy wieczorny seans filmowy pod gołym niebem wybrały film "Oświadczyny po irlandzku".  

Pierwsza górska wyprawa zawiodła nas na Morgi, aby potem przez Kudowski Wierch (1026 m.n.p.m.), Polanę Wyrobiską, Runek Hubieński i Kotelnicę powrócić do Studzionek. Dzień zakończyła projekcja filmowa - tym razem był to Iron Man 3 - nietrudno się domyśleć, że wybrany przez chłopaków.   

Nie mogło oczywiście zabraknąć spływu przełomem Dunajca. Trasa liczyła 12 kilometrów, rozpoczynała się w miejscowości Sromowce Kąty, a zakończyła w Szczawnicy. Podczas spływu, tradycyjnie flisacy raczyli nas opowieściami o Pienińskim Parku Narodowym, miejscowymi legendami i specyficznym, góralskim poczuciem humoru. Po dotarciu do Szczawnicy, mieliśmy okazję do orzeźwienia w strumyku Grajcarku. Wieczór - jak zwykle upłynął pod znakiem kina pod gwiazdami - tym razem wybrano film "Step Up 4".

Aby skorzystać z dobrodziejstw ciepłych wód, nie zabrakło także pobytu na kąpielisku termalnym w Białce Tatrzańskiej. Pojechaliśmy następnie do kościółka w Dębnie, który jest perełką architektury drewnianej, wpisaną na Światową Listę UNESCO. To w tym kościele kręcono sceny ślubu Janosika z Maryną. Po południu wróciliśmy na Studzionki, aby wziąć udział w Redyku Karpackim. Bacowie - szlakiem Wołoszów (przodków górali) pędzili stado niemal czterech tysięcy owiec szlakiem swoich przodków - przez Karpaty - z Rumunii, przez Ukrainę, Polskę aż do Czech. Przy tej okazji chętni wzięli udział w góralskiej fatrze, która stała się okazją do spotkania z ludową kulturą Podhala. Była też możliwość spróbowania regionalnych specjałów. Dzień zakończył pokaz filmu "Rock it". 

Cały kolejny dzień upłynął nam na wyjeździe do Słowackiego Raju. Wyruszyliśmy z miejscowości Čingov, dalej przez Tomašovský výhľad (667 m.n.p.m.), Biely potok-rázcestieČertova sihoť dotarliśmy do Kláštoriska. Znajdują się tutaj ruiny klasztoru kartuzów z XIII w. Stał się on schronieniem dla miejscowej ludności podczas najazdów tatarskich. Po powrocie - mimo zmęczenia - mieliśmy jeszcze dość siły, aby obejrzeć film "Szybcy i wściekli 6".

Aby nieco odpocząć po trudach górskich wędrówek, złożyliśmy wizytę na zamku w Niedzicy. Szczególne zainteresowanie niektórych wzbudziła związana z jednym z właścicieli zamku historia o inkaskim skarbie. Potem przeszliśmy na zaporę wodną, gdzie podziwiać można trójwymiarowe malowidło pod tytułem "Moc żywiołów". Popłynęliśmy w niemal godzinny rejs statkiem Harnaś po Zalewie Czorsztyńskim., podziwiając ruiny zamku w Czorsztynie. Po zacumowaniu do brzegu nie zabrakło czasu na kąpiel w zalewie i odrobinę plażowania. Kolejny dzień zakończył dwa filmy – jeden poświęcony osobie naszego patrona, a drugi - "Trzy metry nad niebem".

 W planach znalazło się też wejście na Turbacz, jednak pod wpływem większości, zrezygnowaliśmy z trudnej wyprawy i wybraliśmy dużo krótszy spacer po malowniczym Wąwozie Chomole. Następnie udaliśmy się do Szczawnicy, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie - jedni spacerowali, inni robili ostatnie zakupy lub grali w siatkówkę. Wróciliśmy na Studzionki krótko przed burzą. Czekała nas jeszcze noc i maraton filmowy. W drodze powrotnej nie zabrakło chwili modlitwy na grobie patrona naszego stowarzyszenia – ks. Józefa Tischnera, który pochowany został w Łopusznej. Fotorelacja oczywiście w galerii.

21 października zaprosiliśmy poznaniaków na film "Chce się żyć".  rewelacyjną rolą Dawida Ogrodnika. To film o wartości życia z którego można czerpać garściami nawet wbrew wszystkiemu i wszystkim. 

Wyjazd do Warszawy

Z okazji narodowego święta niepodległości zorganizowaliśmy wjazd do Warszawy. 

Wczesnym rankiem 9 listopada 12-osobowa grupa uczestników wyjazdu do Warszawy wyruszyła sprzed Muzeum Narodowego w Poznaniu. Po dojeździe i zakwaterowaniu wyruszyliśmy, aby zwiedzać stolicę. Rozpoczęliśmy od wizyty na cmentarzu powązkowskim. Po dojechaniu do centrum miasta odwiedziliśmy katedrę polową Wojska Polskiego oraz pomnik powstania warszawskiego. Spacerkiem przeszliśmy na starówkę do katedry św. Jana Chrzciciela. Kolejnym punktem było zwiedzanie wnętrz zamku królewskiego. Dalej przeszliśmy przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. Po południu dotarliśmy do Muzeum Chopina. Ostatnim punktem tego dnia było przedstawienie "Deszczowa Piosenka" w Teatrze Roma.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Dalej udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w przystępny sposób przedstawiono różne dziedziny nauki. Nie zabrakło też chwili na zakupy w Złotych Tarasach. Dzień zakończył pokaz filmu "T był dobry dzień".

Ostatniego dnia udaliśmy się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie wzięliśmy udział w uroczystej zmianie wart z okazji święta niepodległości. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie oprócz zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem wzięliśmy udział w pokazie filmu "Miasto ruin". Zdjęcia można oglądać w naszej galerii.

Od 6 do 8 grudnia na prosbę Fundacji Pomocy Ludziom "Jest nadzieja", zorganizowalismy dla dzieci mikołajkową wycieczkę. celem okazała się znów Warszawa, a w niej Centrum Nauki Kopernik, zwiedzanie Starego Miasta, Zamku Królewskiego i pałacu prezydenckiego. Nie zabrakło też wizyty w Puszczy Kampinoskiej oraz odwiedzin w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Tam dzieci mogły nie tylko wysłuchać śmieszno-strasznych opowieści, ale również ułożyć najwyższą wieżę z klocków i kolorowo polukrować świąteczne pierniki. Ostatniego dnia w Teatrze Baj dzieci mogły obejrzeć przedstawienie "Królowa śniegu".

 

2011

15 października w parafii św. Stanisława Kostki odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Promocji Młodzieży im. Józefa Tischnera. Wyłoniono na nim władze stowarzyszenia oraz przygotowano dokumenty, celem jego rejestracji. Postanowiono pozostawić bez zmian logo stowarzyszenia oraz jego patrona. Podjęto decyzje o kontynuowaniu projektu „Kino z głową”. W jego ramach zaproszono poznaniaków na film „1920. Bitwa Warszawska”. Seans odbył się 17 października i zgromadził ponad 200 osób. Za zebrane po seansie pieniądze postanowiono ufundować stypendium artystyczne – roczne lekcje gry na pianinie dla jednej z dziewcząt pochodzącej z rodziny o ograniczonych możliwościach finansowych. Przeznaczono na ten cel 1000 zł.

 

Strona 1 z 2

Free business joomla templates