Uczniowie z Tischnera w Pałacu Prezydenckim

W środę, 28 lutego 2018 roku, na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej wzięli udział w inauguracji siódmej edycji akcji Narodowego Czytania w Pałacu Prezydenckim.


Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez b. prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku, w związku z obchodami 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Para Prezydencka ogłosiła „Przedwiośnie”  Stefana Żeromskiego jako lekturę Narodowego Czytania, które przypadnie na dzień 8 września br. Prezydent RP podkreślił, że jest to utwór zawierający wiele pytań - także takich, które dzisiaj są w Polsce aktualne. 

Ponadto Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok „Antologię Niepodległości”, którą stanowi zbiór  44 tekstów. Utwory te, jak podkreśliła Pierwsza Dama zawierają myśli przewodnie tegorocznej akcji, a więc wolność i niepodległość. Ponadto są one bardzo ważne i cenne w dziejach naszej literatury, naszej kultury. Wszystkie utwory, które  współtworzą Antologię Niepodległości zostały opublikowane na stronie kancelarii Prezydenta.  

Po uroczystości uczniowie i nauczyciele z "Tischnera" wraz z pozostałymi zaproszonymi gośćmi wzięli udział w Lekcji RP - projekcie edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Prezydenta. W tym dniu, tematem przewodnim lekcji była „Idea niepodległościowa w literaturze polskiej”. 

Po oficjalnej części uroczystości wszyscy udali się na zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Wizytę zakończył bankiet, podczas którego uczniowie mieli okazję nie tylko porozmawiać z Parą Prezydencką ale także uwiecznić spotkanie na licznych fotografiach. 

Udział w uroczystości inauguracji Narodowego Czytania był nie tylko ogromnym zaszczytem i  wyróżnieniem ale również wielkim przeżyciem dla przedstawicieli naszej szkoły. Z uwagi na fakt, iż kulminacja akcji przypada w dniu  8 września 2018 rok,  ten dzień w  Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych  im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej będzie dniem, w którym lektura „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego „pochłonie” całą społeczność szkolną naszego zespołu, a idea  Narodowego Czytania będzie propagowana nie tylko w szkole, ale także poza jej murami.

Fotorelacja z uroczystości.

Wspierają nas: