Narodowe Święto Niepodległości

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.” W dniu 9 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez zgromadzonych uczniów i nauczycieli Hymnu Narodowego. Mottem uroczystości były słowa:  „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.”

W czasie montażu słowno muzycznego wróciliśmy do burzliwych i tragicznych wydarzeń czasów zaborów: kolejne zrywy narodowowyzwoleńcze, germanizacja, rusyfikacja i niesłabnący opór Polaków.  Tragizm naszych rodaków walczących przeciwko sobie na frontach I wojny, przypomniał wiersz „Ta co nie zginęła”, przejmująco zabrzmiały słowa: „Rozdzielił nas, mój bracie, zły los i trzyma straż –w dwóch wrogich sobie szańcach patrzymy śmierci w twarz.”

Tradycją uroczystości szkolnych w „Tischnerze” stały się piękne i starannie przygotowane występy muzyczne. Tak było także i tym razem. Wzruszająco zabrzmiał utwór „Jest takie miejsce”, marszowo wybrzmiały „Legiony” (brawurowo zaśpiewane przez uczniów klasy trzeciej Technikum Budowlanego), radośnie wysłuchaliśmy piosenki „Myśmy są wojsko”.

Co szczególnie cieszy wśród wykonawców, którzy przygotowali występ zdecydowaną większość stanowili uczniowie klas pierwszych Technikum.

Po zakończeniu programu artystycznego głos zabrał Pan Dyrektor Robert Sajdak, w swoim przemówieniu odniósł się do motta przewodniego uroczystości a także do tego czym dzisiaj jest patriotyzm i jakie wyzwania niesie ze sobą.

Akademia została przygotowana przez Panią Barbarę Jabłońską i Pana Michała Jaworskiego, oprawa muzyczna i wokalna zostały przygotowane przez Panią Marzenę Bartosz i Pana Pawła Mamalę.


Wspierają nas: