Amazonia u Tischnera - spotkanie z podróżnikiem

11 maja br. po raz kolejny nasi uczniowie mogli spotkać się z podróżnikiem z grupy Trzask. Tym razem uczniowie poznali egzotyczne ciekawostki na temat Amazonii. Nasz gość opowiadał o swojej podróży, która rozpoczęła się w Manaus – brazylijskim mieście, które niegdyś było miastem ogromnego bogactwa za sprawą handlu kauczukiem. Miejscem, wzbudzającym spore zainteresowanie w Manaus jest jego port, w którym codziennie setki tubylców znoszą ze statków towary, umiejscawiając je na swoich głowach, na specjalnie przystosowanym do tego nakryciu głowy.

Głównym punktem wyprawy naszego gościa była ekspedycja w głąb lasów deszczowych. Uczniowie mieli okazję oglądnąć pokaz zdjęć i usłyszeć niezwykłą relację z ekstremalnego pobytu w lesie amazońskim. Każdy z nas marzy o przebywaniu blisko natury i poznaniu tropikalnych roślin i zwierząt, charakterystycznych dla tych terenów. Jednakże niewielu z nas myśli wtedy o niebezpieczeństwie, jakie może spotkać tam człowieka – nieprzyjemnym aspektem może być zarówno spotkanie z piranią i jej ostrymi zębami, jak również z kajmanami, czekającymi na nieświadomych zagrożenia turystów.  Dzięki spotkaniu z podróżnikiem dowiedzieliśmy się jak przeżyć w dżungli i jaki sprzęt jest do tego potrzebny. Ciekawostką świata Amazonii okazały się domy „pływające”, osadzone na balach. Jako że pogoda zmienia się tam często, warto wsłuchiwać się w odgłosy wydawane przez fachową pogodynkę, jaką jest tukan, który wydaje dźwięki mówiące o nadchodzących zmianach atmosferycznych.  Dużo mówi się o wycinaniu lasów amazońskich, a jednak wycinka niektórych gatunków drzew karana jest wieloletnim więzieniem. Natomiast mrówki, które zamieszkują tamte tereny posiadają bardzo mocny jad i ich ukąszenie powoduje 24-godzinny ostry ból.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także w jaki sposób Indianie łowią Piranie, jak należy zjadać larwy (które wbrew pozorom są bardzo pożywne) bądź jak smakują mrówki podane ze smażonymi bananami. Podróżnik podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu w indiańskiej wiosce, gdzie okazało się, iż piłka nożna łączy ludzi różnych ras i kultur (mecz piłkarski rozegrany na bosaka pomiędzy „gośćmi” i „gospodarzami” wywołał wiele emocji po obu stronach).

Podróżnik bardzo obrazowo opisywał realia podróży po wielkiej rzece jaką jest Amazonka. Pojawił się nawet polski akcent, czyli postać Jacka Pałkiewicza, odkrywcy źródeł Amazonki. Niezwykle intrygująco brzmiała również opowieść i ilustrujące ją zdjęcia, ukazujące Fordlandię. Jest to miasto leżące w środku amazońskiej puszczy, które zostało założone w 1928 roku przez  Henriego  Forda, znanego amerykańskiego przemysłowca, który dorobił się swojego majątku działając w branży samochodowej.

 

Niezwykłe opowieści podróżnika, jak i jego barwne fotografie, doskonale oddające ducha Ameryki Południowej i tajemniczej Amazonii wywołały w nas zachwyt i chęć poznania jeszcze innych stron świata. Dlatego też z pewnością podróżnicy z grupy „Trzask” jeszcze nie raz zagoszczą w naszej szkole.

Więcej informacji i zdjęć na naszej stronie Facebook.

Wspierają nas: